Od Da Vinčija (Leonardo da Vinci) do Rembranta (Rembrandt), projekat “The Creators” je odlučio da razotkrije nevidljive detalje sakrivene na najpoznatijim umjetničkim djelima u istoriji.
Slike majstora kao što su Da Vinči, Rembrant, Goja (Francisco Goya) i Karavađo (Michelangelo da Caravaggio) često se prihvataju kao apsolutni radovi. Danas koristimo mobilne uređaje za fotografisanje i snimanje ovih slika, kompresujemo ih na male ekrane i miksujemo ih u Snapchat slike, selfije i slično. Ali, tehnologija takođe može otkriti tajne koje leže ispod njihove površine. Koristeći razne naučne tehnike i napredne digitalne snimke, današnji naučnici i istoričari umjetnosti mogu neinvazivno sondirati umjetničke radove, tragajući za tajnama života i procesa umjetnika.
To je podloga koja pruža nove uvide o istinskim osjećanjima umjetnika, otkriva skrivene detalje, pa čak i šale, dok tehnologija brzo mijenja način na koji vidimo umjetnost. U nastavku ćete naći sedam fascinantnih najsavremenijih otkrića, koja su nekada bila sakrivena od istorije umjetnosti i svijeta.
1. Dama sa hermelinom
Slika Leonarda da Vinčija je prepravljana dva puta prije njene konačne kompozicije. Prema BBC News, francuski inženjer Paskal Kot (Pascal Cotte) otkrio je da je Da Vinči promijenio položaj ženske podlaktice i dodao hermelina u trećoj verziji svog rada. Korišćenjem metode Layer Amplification (LAM), što je ime za tehniku koju su on i njegov tim izmislili, Kot je projektovao intenzivno svjetlo na sliku i izmjerio refleksije pomoću kamere sa više objektiva.
“Tehnika LAM nam daje sposobnost da ‘ogulimo’ sliku kao luk, uklonimo površinu da vidimo šta se događa unutar nje i iza različitih slojeva boje”, objasnio je Kot.
Rezultat? Ispostavilo se da je od Da Vinčija povremeno traženo da prepravi sliku. Ili dva puta.
2. Starac u vojnom kostimu
Kroz makro rentgensku analizu, otkriven je portret žene ispod 380-godišnjeg Rembrantovog djela “Starac u vojnom kostimu”. Prethodno korištene infracrvene metode nisu bile dovoljno jake da otkriju osnovnu sliku. Naučnici su rekli da je to zbog toga što je Rembrant koristio iste pigmente za “skrivenu” sliku, kao i za finalni rad.
3. Žrtvovanje Vesti
Naučnici su koristili zračenje kada su otkrili Gojin potpis na “Žrtvovanju Vesti”. Iako 240-godišnji rad nije uključivao istinsku dokumentaciju o autorstvu, slika je označila prekretnicu u Gojinoj slikarskoj karijeri. Naime, u maju 2013. godine, naučnici na Univerzitetu u Barseloni su aktvirali teraherc talase i pronašli vijekovima skriveni potpis ispod slojeva boje u donjem desnom uglu slike.