“Afera Tomasa Krauna” (“The Thomas Crown Affair”, 1968.)
Jedan od najkul filmova koji sam ikada gledao. Mekvin glumi bankara (i adrenalinskog ovisnika) koji iako ima sve, bavi se organizovanjem pljački. I to ne bilo kakvih. Fej Danovej (Faye Dunaway) je istražilac sa zadatkom da riješi slučaj, ali najvjerovatnije je da ne može odoljeti šarmu starog manijaka.
Nema tog vozila koje Stiv ne koristi u ovom filmu. Užasno zabavan film.
“Bjekstvo” (“The Getaway”, 1972.)
Moderna verzija “Boni i Klajda”. Pljačka polazi po zlu, a romantični par spasava svoje živote bježeći ne samo od policije, već i okorjelih kriminalaca.
Možemo vidjeti pravu hemiju, jer partnerka Mekvinu u ovom filmu je njegova buduća žena. Naravno, možemo vidjeti i pravi šamar, jer je glumica naknadno pričala kako to stvarno nije očekivala.
“Sedmorica Veličanstvenih” (“The Magnificent Seven”, 1960.)
Ponekad se pitam zašto su moji omiljeni vesterni rimejkovi Kurosavinih filmova? Kao što je “Za šaku dolara” bio rimejk “Yojimba”, tako su i “Sedmorica Veličanstvenih” rimejk “Sedam Samuraja”. Znam da vam nisam rekao ništa što već niste znali, ali mene i dalje to pitanje muči.
Jedan od najboljih vesterna svih vremena sa najvećim akcionim zvjezdama kao što su Jul Briner (Yul Brynner), Čarls Bronson (Charles Bronson) i naravno Stiv Mekvin, između ostalih. Kao da vam imam šta pričati o ovom filmu? Klasik.
“Le Mans”, 1971.
Sinematsko remek djelo. To je iskustvo. Iako je oduvijek imao loše kritike, narativ nije jača strana filma priznajem, ali ni ne treba biti. Ovo nije tipičan film. Morate ga vidjeti da biste ga doživjeli. Jedna od najzahtjevnijih trka u moto sportovima (24 sata!) pretvorena je u film od dva sata.
Problematično snimanje je savršeno opisano u dokumentarcu “Steve McQueen: The Man & Le Mans” iz 2015. godine, koji preporučujem da obavezno gledate nakon filma. Treba da idu zajedno u paketu. Doživljaj!