Trčiš Mojave pustinjom 2077. Sa Pip-Boy-a se čuje “I got spurs that jingle jangle jingle“, a ti nailaziš na ruševine oldtajmer automobila u kojima su spaljeni leševi.
Iznenada te napada radioaktivni ostatak čovjeka (ghoul), ali uz pomoć vazdušne puške uspješno ga ubijaš. Sad možeš pokupiti njegovo meso. Provjeri još jednom da li si na pravom putu? Možda je vrijeme Med-X? Još jedna doza i postaćeš navučen. Bolje nemoj. Da promijeniš radio stanicu? E to ne diraj! Ne postoji bolji radio u čitavoj “Novoj Republici Kaliforniji” od radija “Novi Vegas”!
“Tvoj lični mali džuboks u Mojave pustinji”, kako ga opisuje voditelj, samoproklamovani gospodin “New Vegas”, iz igre “Fallout New Vegas”.
Lični mali džuboks, krcat evergreen superhitovima iz 50-ih. Od zaboravljenih bluegrass i country pjesama do klasika Frenka Sinatre i Din Martina, sati i sati provedeni u računarskoj stolici pazeći na karmu, reputaciju, sakupljajući hranu i praveći oružja i napitke, prolaze neprimjećeno.
Utješna priroda video-igara nije rezervisana samo za eskapistički nastrojene nolajfere. Iako je i to legitiman način prerade teških trenutaka, uopšte vam ne mora biti teško da biste proveli nezdravu količinu sati priljubljeni uz kompjuterski monitor.
U jeku fakultetskih obaveza i nezdravih porodičnih odnosa, omiljena zanimacija bio mi je moj alter-ego u Novoj Republici Kaliforniji. Kao što su likovi u igri zarobljeni progamerskim kodom u ovom ograničenom svijetu, tako sam i ja bila na neki način svojevoljno osuđena na taj isti univerzum i njegov saundtrek.
Nuklearna bomba je pala u drugom svjetskom ratu i od tad je formirana Nova Republika Kalifornija, sa alternativnim tajmlajnom, baziranim na tehnološkim dostignućima 50-ih.
Igraš kao kurir zaposlen u Mohavi Ekspresu, kog napadne gangster Beni (Benny) – inače mu glas daje Metju Peri (Mathew Perry). Beni ukrade misteriozni predmet koji kurir prenosi nazvan – platinumski čip. Kurir je smrtno ranjen, ali ga u posljednji čas spase robot Viktor. Pored Perija u glasovnoj postavi nalaze se mnogi veterani poput Krisa Kristofersona (Kris Kristofferson), Rona Perlmana (Ron Perlman) kao naratora i Denija Treha (Danny Trejo).
Pored nevjerovatno detaljnog i kvalitetnog pisanja, dijaloga i raznolikih mogućnosti unutar igre, dizajn pozadina i svijeta pravljeni su računajući na igralačku radoznalost. Igrač mora imati širom otvorene oči i slobodan je da istražuje prostrani svijet postnuklearne Amerike – tj. onoga što je od nje ostalo. To bi konkretno bile vojska nove republike (NCR), Cezarova legija (samoorganizovana fašistička legija) bande otpadnika pljačkaša i misteriozni multimilioner (vladar Vegaškog obruča iza kulisa).
Šarmirani nostalgijom, nepresušnim mogućnostima (što i priliči svakom dobro RPG-ju), igrači se ponovo vraćaju ovom putovanju u Mojave pustinju, a stvaranju retro setinga pomogla je muzika. Ne ona originalno komponovana – koju potpisuje izraelski kompozitor Inur Zur, već dijegetička muzika, koja se može čuti sa gedžeta “pip-boy” (akronim od Personal Information Processor).
Kastovanje Vejna Njutona (Wayne Newton), kao di džeja New Vegas radija, majstorski je potez. Čovjek koji je karijeru napravio radeći kao zabavljač u Vegaškim kazinima i na kraju ostao da živi tamo, svojim paralelnim postojanjem – u stvarnosti i u igri – briše granicu između pravog i “Fallout New Vegas” univerzuma. Njuton je rekao da se u svojoj bogatoj karijeri najviše radovao gostovanju u igri, jer je to toliko drugačije od svega što je ikad radio, a opet savršena uloga za njega.

Kao što su mnoge igre to radile u prošlosti, poput Bioshocka ili Cupheada” i “Fallout” nije prvi primjer nostalgične manipulacije. Zvijerke marketinga već znaju da narod pada na nostalgiju, ali prava je romantika zamisliti budućnost uništenog svijeta sa selekcijom pjesama radija “New Vegas.
“Fallout” je igra koja se voli i kojoj se stalno vraća. Širina univerzuma i mogućnost različitih ishoda, posebnost likova i uvjerljivost u njihovoj glasovnoj izvedbi, sve to uvuče igrača u višesatnu ekskurziju opustošenim svijetom. To je igra kojoj se mora posvetiti, a zauzvrat ona vam obogati dušu predivnom muzikom i moralnim dilemama koje je nemoguće svrstati u jedan koš.
Kada se nađete u dilemi i odaberete jedan ishod, s lakoćom prihvatate da bi druga osoba na vašem mjestu uradila nešto potpuno suprotno. Vjerodostojnost svih postupaka opravdana je nasumičnošću univerzuma koji posjeduje ako je postavljen na čvrstim temeljilma.
Mi svakako preporučujemo ovu igru “namještenu od samog početka” , a možete uživati uz DJ sesiju gospodina “New Vegas-a”. Ne odgovaramo za potencijalnu ozračenost ili osjećaj nametljive nostalgije. Ko zna, možda si baš ti bio kurir Mojave Ekspresa u jednom od mogućih univerzuma.