Slavni holivudski režiser i scenarista Kventin Tarantino (Quentin Tarantino), poznati je ljubitelj kung fu ostvarenja, a dotakao se ovog dalekoistočnog akcionog žanra u svojim filmovima „Kill Bill vol 1&2“.
Takođe je često u svojim djelima imao brojne reference prema omiljenom žanru, još iz dana rada u video-klubu, a poznato je da nerijetko daje preporuke za gledanje manje poznatih, ali kvalitetnih filmskih djela.
Sajt Taste of Cinema pretražio je internet kako bi pronašao neke od najboljih Tarantinovih preporuka na ovu temu, a rezulatat je 10 kung fu klasika, koje je legendarni filmadžija svrstao u obaveznu lektiru.
10. “Clan of the White Lotus” (1980)
Sa svojim Šaolin kung fu stilom “tigra i zmije“, braća Vu i Hung ubijaju zlog Paj Meja. Međutim, brat Paj Meja koji nosi nadimak “Bijeli Lotos“ sveti se ubijanjem većine učenika Šaolina, uključujući Vua i Hungovu djevojku. Uz sebe i Vuovu trudnu suprugu kao jedina dva preživjela člana Šaolin zajednice, Hung mora trenirati da bi se osvetio za smrt svojih prijatelja i porodice.
Legendarni glumac Gordon Liju (Gordon Lie) glumi Hunga, dok režiser Lo Li (Lo Lee) tumači Paj Meja i njegovog brata. “Klan Bijelog Lotosa” vrti se oko četiri borbe između dvije borilačke vještine. Prva je naravno sjajna uvodna scena u kojoj je Paj ubijen, ali ostale tri borbe čine „Clan of the White Lotus” krajnje uzbudljivim i zabavnim filmom.
Gordon Liju ima uloge u oba “Kill Bill” filma, a u drugom glumi Kung Fu učitelja po imenu Paj Meja, kao direktna posveta negativcu iz “Klana bijelog Lotosa”.
02. The 36th Chamber of Shaolin (1978)
Druga pozicija na ovoj listi i druga pojava tandema Gordon Liju i Lo Li. Kada se priča o kung fu vještini, većina ljudi odmah pomisli na imena poput Brusa Lija (Bruce Lee), Džeta Lija (Jet Li), Džekija Čena (Jackia Chan) ili Donija Jena (Donnie Yen), jer su redom legende ovog žanra, ali je veliki broj iskusnijih borilačkih majstora, koji zaslužuju jednaku količinu pohvale, a Gordon Liju je svakako jedan od njih.
Naravno, kada spominjete ovog glumca, morate spomenuti “The 36th Chamber of Shaolin”, koji se smatra jednim od najvećih kung fu filmova ikad snimljenih. Ovaj klasik postao je najpoznatiji po svojim nevjerovatnim kadrovima treninga, kojima je Tarantino kasnije odao počast u “Kill Bill: Vol. 2”.
Osim kao nadahnuće za Tarantina, film je imao veliki uticaj na buduća ostvarenja borilačkih vještina i na pop-kulturu uopšte. Na primjer, prvi album kultne hip-hop grupe Wu-Tang Clan zove se “Enter the Wu-Tang (36 Chambers)“, a jedan od članova grupe, Masta Killa, nazvan je prema alternativnom američkom naslovu filma “The Master Killers”.
03. “Snake in the Eagle’s Shadow”(1978.)
Čijen Fu (Jackie Chan) je siroče koje živi u kung fu školi kao domar. Ovdje je često pretučen i ponižen, ali to se mijenja kad se sprijatelji sa propalicom i pijanicom, za kojeg se ispostavi da je posljednji gospodar stila borbe “Zmijska pesnica”.
On uči savladati tehniku “Zmijsku pesnicu” u kung fu stilu, ali to ga čini metom zlog klana Eagle Claw, koji želi izbrisati sve majstore u zmijskom stilu.
“Snake in the Eagle's Shadow” početak je onoga što je kasnije postalo tipični film Džeki Čena, zabavni spoj borilačkih vještina sa komedijom, kroz brojne sjajno snimljene vizuelne borbene geg scene. Film je debi slavnog režisera i koreografa Juen Vo Pinga (Yuen Woo-Ping) i sa njim je on stvorio novi smijer hongkonških borilačkih filmova.
Režiser i Džeki Čen ponovo su sarađivali na filmu “Drunken Master”, koji je jedan od najvećih hitova kung fu žanra i koji često ostavlja ovaj impresivni debi u zapećku, pa je lijepo vidjeti kako mu Tarantino odaje počast.
U “Kill Bill”, a gdje drugo, Tarantino gotovo direktno kopira scenu iz ovog filma, a to je trenutak kada Nevjesta isječe neprijateljsko oružje na komade.