07. “Des” (ITV)
Mini serija od tri epizode pod nazivom “Des”, dio je brilijatnog niza kriminalističkih priča u produkciji britanskog TV-kanala “ITV”, a koje su inspirisane stvarnim serijskim ubicama.
Nenametljiva režija, sjajan scenario u kojem svaka riječ, svaka rečenica, svaki gest, grimasa, ili trenutak tišine imaju svoju funkciju, te odlična gluma kompletne ekipe koja s nonšalantnom lakoćom demonstrira glumačku superiornost po principu: minimum ekspresije, maksimum impresije.
Način na koji Dejvid Tenet (David Tennant) interpretira rolu Denisa Nilsena, tog mirnog, tihog čovjeka iz komšiluka, bivšeg policijaca i javanog službenika, o kojem svi imaju riječi hvale, a koji je u slobodno vrijeme davio mladiće, “družio se” sa njihovim mrtvim tijelima, sjekao ih na komade, kuvao u loncu i spaljivao u dvorištu uklanjajući pažljivo tragove, prosto je rečeno, uznemirujuće fascinatan!
Ukratko, “Des” je mali dragulj sakriven u velikoj hiperprodukciji moderne televizijske ere, koji lako može proći ispod vašeg radara, u borbi sa daleko skupljim i popularnijim naslovima velikih TV mreža, što bi bila prava šteta, jer su njegove tri epizode školski primjer kako se piše, glumi i režira vrhunska kriminalistička serija!
06. “The Mandalorian” – 2. sezona (Disney +)
U momentu kada su snage mračne strane Sile (čitaj glavešine studija Dizni) prijetile da unište svijet “Star Wars” franišze pojavio se neočekivani heroj i spasio stvar.
Ne govorimo o Luku Skajvokeru nego o Džonu Favrou, glavnom kreativcu serije “The Mandalorian”, koji je prvom sezonom spasio brljotine Džej Džej Abramsa (JJ Abrams) u sikvel filmskoj triologiji i vratio fokus Sile na pravu stranu, a potom drugom sezonom trijumfalno vratio čast i slavu u jednu daleku galaksiju.
Vrativši priču na fabrička podešavanja, on je u prvoj sezoni stvorio vrhunske pozitivce poput Mando ratnika i bebe Jode (poznate kao Grogu), ubjedljive negativce kao što je Mof Gideon, te postavio vrtoglavu režisersku dinamiku, da bi u drugoj rutinski održavao tempo i postepeno dodavao pojačanja u vidu dobro poznatih likova iz filmskog univerzuma i u finalu druge sezone katarzično zakucao publiku za pod.
Ostalo je samo stvar percepecije publike i snažne vjere u moć filmske magije Lukasfilma ili njihovim riječima rečeno: “This is The Way!”
05. “Better Call Saul” – 5. sezona (AMC)
Malo je serija koje su uspjele graditi napetost kod publike i podizati kvalitet iz sezone u sezonu kako je to maestralno radila “Better Call Saul”, ali kada se uzme u obzir da je riječ o spin-off projektu jedne od najboljih serija u istoriji televizije legendarne franšize “Breaking Bad”, to je onda ravno čudu.
Genijalni Vins Giligan (Vince Gilligan) svoju priču o usponu i padu sitnog prevaranta, pa advokata, a potom advokata-prevaranta Sola Gudmena, u brilijatnom tumačenju Boba Odenkirka, u petoj sezoni doveo je na mikromilimetar do savršenstva.
I dok Giligan polako gradi sporednu genijalnu kontrukciju glavnih likova, koji će se na kraju povezati u matičnoj franšizi, u centru ove priče jeste odnos Sola i žene njegovog života Kim, koji igraju na tankoj oštici izmeću narko kartela, zakona, prava i pravde u strmoglavoj putanji, koja će svoje finale dobiti u 6. završnoj sezoni čije emitovanje kreće ove godine.
Do tada uživajte u svakom segmentu fanatstične spin-off priče, koja je, da hulimo malo, na dobrom putu da nadamaši matičnu seriju.
04. “ZeroZeroZero” (Amazon/Sky)
Projekat iza kojeg stoje striming servis Amazon Prime i kanal Sky, uspio je, u žanrovski prostor koji se uslovno rečeno bavi temom narko tržišta, upumpati novu krv i dašak svježih ideja.
Nastala po istoimenoj knjizi čuvenog italijanskog pisca i novinara Roberta Savijana (Roberto Saviano) serija “Zerozerozero” uzbudljiva je kriminalistička priča, koja pomijera kreativne granice podžanra, prije svega u načinu postavljanja teme, pripovijedanja i generisanja kompletne atmosfere.
Šta oznaka 000 iz naslova, zapravo znači? Riječ je o 100-postotno čistom kokainu, dakle roba vrhunskog kvaliteta, koja ima svoje proizvođače, posrednike i kupce.
Režiser i glavni scenarista Stefan Solima svoju priču o krvavom putu kokainskog biznisa obojio je mračnim tonovima ogoljenog naturalizma, polazeći od konteksta književnog predloška, koji svijet trgovine narkoticima tretira kao vrhunac liberalnog kapitalizma i slobodnog tržišta u njegovoj ogoljenoj surovosti.
Početna teorija razrađena je i obogaćena fiktivnim momentima gradeći žanrovski krimi kolorit kroz bogatu karakterizaciju likova, vrhunsku glumu, surovi realizam akcionih dijelova i nekoliko različitih nivoa dramske priče, koji se prepliću do međusobnog spajanja u spektakularnom finalu.