06. Svi su radili za mnogo manje plate
De Niru, koji je završio sa snimanjem “The Godfather: Part II”, nuđeno je 500.000 američkih dolara za uloge u drugim filmovima, ali je “Taxi Driver” snimio za 35.000 dolara. Šrajder je pristao uzeti otprilike isti iznos za svoj scenario, iako je u tom periodu prodao još jedan za 10 puta veću cifru.
Ostatak glavne glumačke ekipe i Skorsezi takođe su radili za manje novca u odnosu na uobičajene cifre. Ukupan proračun iznosio je oko 1,8 miliona dolara, od čega je manje od 200 000 dolara otišlo na plate.
Foto: Columbia Pictures
07. Kompozitor Bernard Herman preminuo nakon snimanja muzike
Skorsezi je imao sreće što je dobio Bernarda Hermana (Bernard Herrmann), holivudsku legendu koji je radio na ostvarenjima kao što su “Citizen Kane”, “Psycho”, “Cape Fear”, “North by Northwest” i desetine drugih.
Herman je lično vodio proces snimanja muzike za “Taxi Driver”. Nakon što je završio u Los Anđelesu sa snimanjem 23. decembra 1975, otišao je u hotel i umro tokom noći u 64. godini. Posthumno je bio nominovan za Oskara.
Foto: Columbia Pictures
08. Skorsezi pronašao način da izbjegne X rejting
Produkcijska kuća smatrala je da je film previše nasilan, i željeli su mu dati X rejting. Skorsezi je noć prije rezultata glasanja ostao budan, u alkoholisanom stanju – sa napunjenim pištoljem sa kojim je bio spreman upucati izvršnog direktora Columbije.
Na nagovor prijatelja, Skorsezi je mutirao boju krvi čineći je manje realnom, te je na kraju dobio R rejting. Ovo je priča koja je ušla u legendu, a jedna verzija kaže da je i planirao sam sebi oduzeti život.
Foto: Columbia Pictures
09. Skorsezi preuzeo kameo ulogu putnika u taksiju
Ulogu mrskog putnika u taksiju koji detaljno opisuje kako želi ubiti svoju nevjernu suprugu, trebao je igrati Džordž Memoli (George Memmoli), glumac koji se pojavio u filmu “Mean Streets”.
Memoli je povrijedio leđa dok je radio na drugom ostvarenju, a Skorsezi je sve iznenadio preuzevši ovu kameo rolu. Kasnije je De Nira, koji je sjedio na vozačevom sjedištu, opisao kao svog glumačkog mentora.

10. Inspriacija za atentat na Ronalda Regana
“Taxi Driver” je na kraju kriv i za jedan atentat. Zbog Roberta De Nira, odnosno Travisa Bicklea izvršen je atentat na Ronalda Reagana 1980. godine.
Atentator Džon Hinkli (John Hinckley), bio je inspirisan De Nirovom ulogom i njegovom zavjerom da ubije predsjednika. Naime, nesretni Hinkli inače psihički bolesnik, želio je privući pažnju glumice Džodi Foster pa se odlučio na ovaj sumanuti potez . Upravo zbog tog atentata, ceremonija dodjele Oskara 1980. godine bila je odložena za jedan dan.
Još interesantnije, Robert De Niro je na toj 53. dodjeli Oskara 1980. godine dobio kipića za najboljeg glumca u filmu “Raging Bull”.

Naslovna fotografija: Promo/ Taxi driver/Columbia Pictures